مرز سکوت و صدا
نمای شهر طراح، ساخت و مجری صفر تا صد انواع نما و درب و پنجره آلومینیومی
English
سقف شیشه ای Skylight

سقف شیشه ای Skylight

درباره سرویس :

سقف شیشه ای یا سقف اسکای لایت (Skylight) و یا نورگیر سقفی، نمونه ای از بهترین و زیباترین سازه­ های سقف های شیشه ای در جهان است که عموما به آن Roof Light و یا حتی Roof Window هم می گویند که همگی به یک نوع سازه و ساختار اشاره می کنند. تاریخچه آن به زمان امپراطوری روم بر می گردد که از سقف شیشه ای استفاده می شده اما امروزه در دنیای مدرن دوباره با قدرت بیشتر و تکنولوژی روز دنیا وارد عرصه ساختمان سازی و معماری شده است.

 

خصوصیات ساختاری اسکای لایت

سیستم های نگهدارنده اسکای لایت می توانند، کلمپ، اسپایدر و کرتین وال باشد. برای نگهدارنده های کلمپ و اسپایدر می توان از سازه های کابلی، خرپایی و یا فین گلس (فقط برای دهانه ها با عرض کم) بهره برد. در ارتباط با سیستم های کرتین وال یا استفاده از قاب های آلومینیومی برای استفاده در سقف های شیشه ای، معمولا از کرتین وال ADD ON استفاده می شود.

 

انواع حالت های اسکای لایت از منظر هندسی

اسکای لایت ها می توانند در دو فرم ” هندسه مشخص” و ” هندسه آزاد” باشند. در حالت هندسه آزاد اسکای لایت ها می توانند به هر شکلی باشند. اما معمولاً به دلیل ساختار شکننده شیشه ها در دو فرم زین اسبی و زین اسبی ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرند.

در فرم هندسی مشخص اسکای لایت ها با توجه به سیستم های نگه دارنده خود می توانند در حالت های تخت، یک طرف شیب دار، دو طرف شیب دار، استوانه ای، هرمی و کروی باشند. همچنین برای بهبود عملکرد اسکای لایت می تواند در هر دو فرم هندسی منظم و آزاد از سیستم دو پوسته بهره برد.

سایر اسکای لایت با فرم هندسی بصورت ذیل هستند:

1- تک شیبه (Single Slope)
2- گنبدی قطعه‌ای و شعاعی (segmented and radius dome)
3- پلی‌گون قطعه‌ای و شعاعی (segmented and radius polygon)
4-خط الراسی با انتهای باز یا شیشه‌ای (Ridgepoles with Hipped or Glazed ends)
5- دو شیبه دارای خط الراس (Double sloped Ridgepoles)- ساختار پیرامونی (Pyramid)
6-ساختار پیرامونی (Pyramid)

 

اسکای لایت

 

برای مشاهده مشخصات سیستم اسکای لایت لینک های زیر را مشاهده فرمائید:

سقف شیشه ای Skylight